پژوهشکده باقرالعلوم
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 • تصحيح انگيزۀ تحصيل و تدريس در حوزههاي علميّه  
 • 1392-07-09 13:32:19  
 • تعداد بازدید : 9   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • بیانات معظم له در افتتاحیه حوزه هاي علميه تهران  

  تصحیح انگیزۀ تحصیل و تدریس در حوزه های علمیّه

  أعوذُ باللّهِ مِنَ الشَّيْطانِ الرَّجِيمِ بسمِ اللّهِ الرّحمنِ الرّحيمِ

  وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ  رَبِ  الْعَالَمِين  وَ صَلَّى  اللّهُ عَلى  مُحَمَّد وَ آلهِ الطّاهِرين 
  وَ لَعنَةُ اللّه  عَلى  أَعدائِهِم  أَجمَعين  أعوذُ باللّهِ مِنَ الشَّيْطانِ الرَّجِيمِ

  رَبِ  اشْرَحْ  لِي  صَدْرِي  وَ يَسِّرْ لِي أَمْرِي. وَ احْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسانِي يَفْقَهُوا قَوْلِي

  مقدمه

  از دوستان اهل علمی که مدّتها زحمت کشیدند تا حوزۀ علمیّۀ تهران را مستقل کنند و تا حدودی هم موفّق شدند تشکّر می کنم و از خداوند متعال می خواهم که انشاءالله به زودی در تمام ابعاد به طور کامل مستقل شود به خصوص در بعد اقتصادی. مسائلی که در این جلسه قابل طرح است و چه بسا باید هم طرح شود زیاد است امّا فرصتی نیست که به طور کامل بیان شود ولی بعضی از آن ها را اشاره می کنم به این خاطر که، «مَا لَا يُدْرَكُ  كُلُّهُ  لَا يُتْرَكُ كُلُّه ». قبل از آنکه وارد موضوعی شوم طرح مسئله می کنم.

  بیان علّت تشکیل مجالس علمی

  اوّل؛ در این مجالس باید مسائلی مطرح شود که نسبت به علما و علم جنبۀ کاربردی داشته و به تعبیر ما عملی باشد. مثلاً بخواهیم تاریخچۀ علوم را مطرح کنیم و یا اینکه مسئلۀ اهمّیت علم از نظر اسلام و امثال این ها را بیان کنیم. به نظر من تشکیل این مجالس و شرکت در آن برای مدعوّین به این دلیل نیست. بلکه می خواهند مسائلی که از نظر عملی مورد نیاز است را مورد ارزیابی قرار دهند.

  منظور از علم چیست؟

  مطلب دوم؛ بحث از اینجا شروع می شود، مراد از علمی که در معارف ما وارد و به تحصیل آن ترغیب شده است چیست و آیا منظور مطلقِ علم است یا مطلق علم نیست؟ تقریباً دایره را ضیق کردم. آنچه در روایات وارد شده زیاد است که به عنوان نمونه عرض می کنم: «مَا مِنْ مُتَعَلِّمٍ يَخْتَلِفُ إِلَى  بَابِ  الْعَالِمِ  إِلَّا كَتَبَ  اللَّهُ  لَهُ  بِكُلِّ قَدَمٍ عِبَادَةَ سَنَةٍ»؛[1] این بسیار ارزش دارد؛ کسی که علم آموزی می کند هر قدمی که بر می دارد معادل یک سال عبادت است. این برای تحصیل علم است. یا این تعبیر: «إِنَ  الْمَلَائِكَةَ لَتَضَعُ أَجْنِحَتَهَا لِطَالِبِ  الْعِلْم »؛[2] فرشته ها برای کسانی که دنبال تحصیل علم هستند بال هایشان را پهن می کنند، «حَتَّى يَطَأَ عَلَيْهَا»؛ و شخص محصّل پایش را بر روی آن ها می گذارد، «رِضًا بِه». تا اینکه به اینجا می رسد: «النَّظَرُ إِلَى  وَجْهِ  الْعَالِمِ  عِبَادَةٌ».[3] یا «نَوْمٌ  مَعَ  عِلْمٍ  خَيْرٌ مِنْ  صَلَاةٍ مَعَ جَهْلٍ»،[4] یا «رَكْعَتَانِ يُصَلِّيهِمَا الْعَالِمُ أَفْضَلُ مِنْ  أَلْفِ  رَكْعَةٍ يُصَلِّيهَا الْعَابِد».[5]

  استفاده از علوم در ترویج و تبلیغ دین

  آیا این ها مطلقِ علم است یا نه؟ جواب: نه! مطلق نیست. آیا این ارزش ها و این آثار، مترتّب بر تحصیل مطلق علم است؟ جواب: نه! ما از آثارمان این را برداشت نمی کنیم. ظاهراً این نسبت به علومی است که به نحوی و به نوعی برای ترویج و تبلیغ دین به کار گرفته می شود، حالا هر علمی که می خواهد باشد، مثل زبان. امّا برای چه؟ که آن را برای ترویج دین استفاده کنند.[6]. به ذهن می آید که این طور باشد. این آثار مترتّب بر تحصیل آن علوم است که به نوعی در راه ترویج و تبلیغ دین به کار گرفته می شود.

  مطلب سوم؛ از بُعد دیگر آیا همین علومی که به نحوی و به نوعی برای ترویج دین به کار گرفته می شود اینکه آثار و تحصیلش بر این ارزش های والا مترتّب باشد به طور مطلق است یا نه؟ جواب: نه! روایات ما این مطلب را توضیح می دهند. «مَنْ تَعَلَّمَ الْعِلْمَ رِيَاءً وَ سُمْعَةً يُرِيدُ بِهِ  الدُّنْيَا نَزَعَ  اللَّهُ بَرَكَتَهُ وَ ضَيَّقَ عَلَيْهِ مَعِيشَتَهُ وَ وَكَلَهُ اللَّهُ إِلَى نَفْسِهِ وَ مَنْ وَكَلَهُ اللَّهُ إِلَى نَفْسِهِ فَقَدْ هَلَكَ»؛[7]روایت دیگری:«إِيَّاكُمْ أَنْ تَطْلُبُوهُ لِخِصَالٍ أَرْبَعَ لِتُبَاهُوا بِهِ الْعُلَمَاءَ أَوْ تُمَارُوا بِهِ السُّفَهَاءَ أَوْ تُرَاءُوا بِهِ فِي  الْمَجَالِسِ  أَوْ تَصْرِفُوا بِهِ  وُجُوهَ النَّاسِ إِلَيْكُمْ لِلتَّرَؤُّسِ»؛[8] روایات زیادی داریم.

  انگیزه در تحصیل

  مطلب دیگری در اینجا مطرح است و آن اینکه: آن کسی که تازه به تحصیل و طلب علم ارزش می دهد چگونه با مسئله انگیزه تحصیل مواجه می شود. از طلبه هایی که وارد حوزه ها می شوند سؤال کنید که برای چه آمدی؟ و برای چه درس می خوانی؟ اینجا است که شقوق پیدا می کند، یعنی انگیزه هایشان مختلف است. مثلاً والاترین انگیزه برای به دست آوردن علم را این مطرح می کنند که می گویند: طلب علم برای علم. یعنی می خواهم عالم بشوم. ما می گوییم این ارزنده است و ارزش هم دارد.[9]یا مثلاً شخصی می گوید: می خواهم در اجتماع مرتبه رفیعی را پیدا کنم، یا می خواهم مرجع تقلید بشوم. می گوید: بهتر از این می خواهی؟ مقامی والاتر و مقدّس تر از این داریم؟ و البته در جایی هم تنزّل می کند و پایین می آید. در اینجا عدّه ای هستند که بستگی به نظرشان دارد. بعضی نظر بلند هستند امّا این ها نظرشان پایین است و فرض کنید، می گویند: می خواهیم حیثیتی پیدا کنیم و امور معیشتی  را بگذرانیم. به تعبیر من وسیله ای برای امرار معاش داشته باشیم. اخیراً هم سطح پایین آمده و می گویند: برای مدرک درس می خوانیم. الآن مدرک را که بگیری چه کار می خواهید بکنید؟ می خواهند از این راه پول در بیاورند و زندگی و معیشتشان را تأمین کنند. من از شما سؤال می کنم: آیا همۀ این اشخاص ارزش هایی را که برای تحصیل علم آمده دارند؟ آیا این آثار بر این تصمیمات مترتّب می شود؟ جواب: نه!

  علمِ با معنویّات علم است

  جمله ای را از امام(رضوان الله تعالی علیه) عرض می کنم. من هرچه دارم از استادم دارم. ایشان می فرماید: «علمِ تنها فایده ندارد، علمِ با معنویّات علم است.» در دو جمله دقّت کنید. اوّل ایشان می گوید: علم تنها فایده و ثمر ندارد و دوم، علمیّتش را نفی می کند. می گوید: اصلاً علم نیست. ایشان می گوید: ادب تنها فایده ندارد. ادب با معنویّات ادب است. که بعداً می رود سراغ اینکه معنویات تمام ساحات بشر را مشخّص می کند. «اگر در حوزه هایِ علمیِ قدیمی تهذیب نفس نباشد، اخلاق نباشد، آموزش معنوی نباشد و فقط آموزش علمی باشد و فقط علم در کار باشد، از آنجا افرادی بیرون خواهند آمد که دنیا را هلاک می کنند و به هم می زنند». آن اشخاصی که برای مرجع تقلید شدن به حوزه آمده اند،[10] بدانند که از آن آثار خبری نیست، چون در آن خدا نیست؛ هرچه هست امور دنیایی است. سؤال می کنم: در آخر چه می شود؟ و چه به دست می آوری؟ ای عالم بدون انگیزۀ الهی! در تحصیل و تدریست، در آخر چه می ماند؟ می خواهم قضیّه ای را از استادم(رضوان الله تعالی علیه) نقل کنم.

  اگر می خواهی مرجع تقلید بشوی آخرش این است

  بعد از وفات مرحوم آیت الله بروجردی(رضوان الله تعالی علیه) بود. در قم، آنجایی که مزار مرحوم آیت الله بروجردی است، عکس بزرگی از ایشان به دیوار هست. در آن زمان پایین مرقدشان و بالا عکسی از ایشان بود و زیر آن عکس دیگری از تشییع جنازه مرحوم آیت الله بروجردی بود. امام ما را نصیحت می فرمودند: «آن عکس بالا که می بینید آیت الله بروجردی زنده است که نفوذش قطر عالم تشیع را گرفته بود. او همان مرجع تقلید است. چند سانت پایین که می آیی همان آیت الله بروجردی است، امّا جنازه اش بر روی دست مقلّدین و علاقه مندان ایشان است. چند متر میایی پایین، نگاه می کنی و می بینی آیت الله بروجردی زیر خروارها خاک تنها خودش و اعمالش است. می خواهی مرجع بشوی، آخرش این است.»

  ترویج و تبلیغِ دین اسلام، انگیزه ای والا

  نظرت را بلند کن، برای ترویج دین اسلام، برای تبلیغ دین اسلام و برای نصرت دین الهی تلاش کن. لذا اوّلین چیزی که بر تمام حوزه های علمیّه لازم است این است که تصحیح انگیزۀ تحصیل و تدریس کنند. اوّل بروند و انگیزۀ آمدن در حوزه را تصحیح و تنزیه کنند.

  حوزه های علمیّه در پی انگیزه سازی برای طلّاب باشند

  در باب مسئلۀ انگیزه برای تحصیل و تدریس، فضلا، طلّاب محترم و اساتید معظّم باید مراعات این را کنند که این انگیزه برای اینکه حوزه های علمیّه را از رکود بیرون بیاوریم کمک است. الآن بدترین رکود را داریم. تورّم در حوزه ها هست، امّا پیشرفت نیست. چرا بترسیم؟ عدّه ای طلبه در اینجا جمع شدیم تا از این مسائل بگوییم. آیا طلبه ها آن طور که باید درس بخوانند درس می خوانند؟ استادم می فرمود: «این امانت در دست شما است؛ امانت الهی است، حفظش کنید و حفظش به این است که درس بخوانید.» آیا این حوزه ها مثل حوزه های علمیّه سابق است و به همان نحو در تحصیل کوشش می کنند؟ انشاءالله که این طور باشد. اگر کسی از من بپرسید من چشمم را روی هم می گذارم و می گویم: انشاءالله، چون می بینم که غیر از این است. یکی از آثار تصحیح انگیزه برای تحصیل و تدریس که اگر تنزیه شود، الهی شود و برای ترویج دین و تبلیغ دین باشد این است که: کمر همّت را می بندد و درس می خواند، چون می خواهد ترویج دین کند، امّا آن انگیزه در شخص وجود ندارد تا به فعّالیّت وادارش کند.

  روحانیون باید ساده زندگی کنند

  وقت نیست و سخن هم زیاد است. امّا آنچه استادم(رضوان الله تعالی علیه) به آن تکیّه می کرد، پیش می کشم که تعبیر از امور مهمّه می کرد. راجع به محصّلین، مدرسین، حوزه ها می فرمود: «یکی از امور مهمّه این است که روحانیون باید ساده زندگی کنند.» این هم از همان تصحیح انگیزه نشأت می گیرد و ریشه در آن دارد. ایشان می فرمودند: «هرچه بروید سراغ اینکه قدمی برای بهتر شدن خانه تان بردارید از معنویات و ارزشتان به همان مقدار کاسته می شود.» این از جملات ایشان است که: «ارزش انسان به خانه نیست، به باغ نیست، به اتومبیل نیست.»

  تربیت امام خمینی در ساده زیستی

  دو جریان از خود ایشان نقل می کنم. یکی از آن ها را نشنیدید چون از خودم است. ما بیش از پنجاه سال پیش قم بودیم. پنج شنبه و جمعه ها که تعطیل بودم، یکی در میان برای دیدار پدر و مادرم به تهران می آمدم. معمولاً هم گاراژهایی بودند که مسافربری می کردند. بلیط گرفته بودم که به تهران بیایم. نشسته بودم و منتظر اینکه سوار شوم. ناگهان امام را دیدم که تنها وارد شدند.[11]گفتند: شما هم تهران می روید. گفتم: بله حاج آقا! گفتند: پس با هم برویم. سوار شدیم. آن موقع سه یا چهار ساعت طول می کشید. وقتی جمله ایشان را می خواندم یاد همین قضیه افتادم که: ارزش انسان به خانه نیست... به اتومبیل هم نیست. نمی خواهم بگویم ایشان ماشین نخریدند بلکه می خواهم بگویم، آیا ایشان آن موقع نمی توانست یک عدد از این ماشین های کرایه ای را بگیرد و به تهران بیاید؟ ایشان می توانست امّا نکرد. به چه دلیل؟ برای اینکه می خواست با روش  و منش خود، من و امثال من را تربیت کند. حواستان جمع باشد! ارزش به آن ماشین ها نیست. می فرمود: به هر مقدار که از نظر مادیّت نزدیک شوی و آن را بخواهی بهتر کنی از آن طرف کاسته می شود.

  مواظب باشیم که مسیرها عوض نشوند

  قضیّۀ دیگری را نقل می کنم. این را بسیاری از دوستان وآقایانی که در قم هستند هم می دانند. بعد از انقلاب دارالشفا را می خواستند خراب کنند و بسازند. به محضر ایشان آمدند تا برای تخریب اجازه بگیرند. ایشان این جمله را فرمودند: «هر یک دانه از این خشت ها و آجرها که برای تعمیر دارالشفا عوض شود و یک آجر جدید بیاید، به همان مقدار از قداست اینجا کاسته خواهد شد.» این حرف ها در حوزه های علمیّۀ ما مسخ و نسخ شدند و مسیرها دارد عوض می شود.

  زیّ طلبگی را حفظ کنید

  ایشان می فرمود: «زیّ طلبگی ات را حفظ کن.»این از قدما و از ائمه(علیهم السّلام) به ما رسیده است. ایشان خیلی این تعبیر را داشتند. «زیّ طلبگی را حفظ کن که اگر این را حفظ نکردی لطمه ای به روحانیّت می خورد. لطمه به روحانیت، لطمه به اسلام است.» این عین جملات ایشان است. زیّ که گفته می شود یعنی همۀ شئون زندگی را در برمی گیرد؛ از خوراک، پوشاک، مسکن، هیکل، رفتار و گفتار. به خصوص ایشان نسبت به هم نوع تکیّه داشتند. که آخوند، طلبه، محصّل و روحانی با روحانی دیگر رفتاری آموزنده داشته باشد. من چیزی نشنیدم و اصلاً کسی هم به یاد نمی آورد که ایشان حتّی یک بار در مجلسی غیبت کرده باشند یا اگر هم شده جلویش را نگرفته باشند. این قدر مراعات می کردند. در میان طلبه ها عملاً منش و روششان این بود. نه تنها لفظاً تربیت می کردند بلکه عملاً هم این کار را انجام می دادند و تأکید هم می کردند که مراعات جهات ظاهر را بکنید. این طور نباشد که در ظاهر از روحانی عمل ناپسندی سر بزند. معمولاً ایشان موقعی که می خواست درس تعطیل بشود، چه قبل از ماه رمضان و چه قبل از محرّم نصیحت می کردند. به این خاطر که طلبه ها به بلاد دیگر کوچ می کردند. ایشان خصوصیّات را تذکّر می دادند.

  عقل اجتماعی مقدم است

  ضمن آن خیلی مقیّد بودند و می فرمودند: «اگر می خواستی به جایی بروی و دیدی روحانی ای آنجا هست، یک وقت متعرضش نشوی. اگر متعرضش شوی اوّلین کسی که صدمه می خورد خودت هستی». حتّی این جمله را از یکی از بزرگان نقل می کردند: «زمانی که امر بین عقل اجتماعی و مقدّس گرایی دایر شد، عقل اجتماعی مقدّم است.» مثلاً روحانی ای هست که انسان خوبی است، نماز شب می خواند و به تعبیر من شب تا صبح عبادت می کند امّا روحانی دیگری هست که مراعات جهات شرعی را می کند و خیلی مقیّد است تا برخلاف متعارف یک روحانی عمل نکند. می گویند دومی مقدّم بر اوّلی است. کسی متعرّض آن روحانی نشود. می فرمودند: این مقدّم بر آن است و عقل اجتماعی تقدّم دارد.

  اللَّهُمَ  صَلِّ عَلَى  مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد

  اللَّهُمَ لَا تَجْعَلْ مُصِيبَتَنَا فِي دِينِنَا وَ لَا تَجْعَلِ  الدُّنْيَا أَكْبَرَ هَمِّنَا وَ لَا مَبْلَغَ  عِلْمِنَا وَ انْصُرْنَا عَلَى  مَنْ  عَادَانَا وَ لَا تَكِلْنَا إِلَى  أَنْفُسِنَا

  أللّهُمَّ وَفِّقنَا لِمَا تُحِبُّ وَ تَرضَی اللَّهُمَ  صَلِّ  عَلَى  مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد اللّهُمَّ عَجَّل لِوَلیِّکَ الفَرَجَ وَ العَافِیةَ وَ النَّصرَ وَ اجعَلنَا مِن أعوَانِهِ وَ أنصَارِهِ وَ شِیعَتِهِ. بِمَنِّکَ وَ جُودِکَ و کَرَمِکَ یَا أرحَمَ الرَّاحِمِینَ


  [1]. بحار الأنوار، ج 1، ص184

  [2]. بحارالأنوار، ج 1، ص177

  [3].بحارالأنوار، ج 1، ص195

  [4].بحارالأنوار، ج 1، ص185

  [5]. بحارالأنوار، ج 74، ص57

  [6]. البته زبان که گفتم منظورم کلّی است. خود ما طلبه ها در اوّل زبان عربی یاد می گیریم. مسئله خیلی روشن است.

  [7]. بحارالأنوار، ج 74، ص100

  [8]. أعلام الدين في صفات المؤمنين، ص95

  [9]. در اینجا امّایی دارد که بعداً عرض خواهم کرد تا مراتب بعدی را یکی یکی مطرح کنم.

  [10]. به این خاطر مرجع تقلید شدن را می گویم که زیباترین و شیرین ترین انگیزه را دارد.

  [11]. آن وقت ها به ایشان حاج آقا می گفتیم.

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :