پژوهشکده باقرالعلوم
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 • اعمال ماه رجب، كرامات علي عليه السلام  
 • ارسال به دوستان
 •  
 • موضوع سخنرانی: اعمال ماه رجب، کرامات علی علیه السلام

  کلید واژه ها: صلوات - اعمال ماه رجب - دعاهای ماه رجب- انواع رزق- کرامات علی علیه السلام + قبل از ولادت–  کرامات علی علیه السلام + بعد از ولادت- ثواب زیارت امام رضا علیه السلام .

  اسامی معصومین: پیامبر صلی الله... – امیرالمومنین علیه السلام - امام جواد علیه السلام .

  «قال رسول الله صلی الله... عَلِيٌّ مَعَ الْحَقِّ وَ الْحَقُّ مَعَ عَلِيٍّ يَدُورُ حَيْثُمَا دَار» (مجلسی/ بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار/ ج 10/ ص: 406).

  حجاج به بـیت خـالق لم یـزلـی      خواندند خدای خویش به اوازجلی

  انـقـدر در خـانـه حـق کـوبـیدند      تا انـکه سر از در برون کرد عـلی

  گر منظر افلاک بود مـنزل تو      واز کوثر اگر سرشته بـاشد گل تو

  چون مهرعلی نبشد انـدردل تو      افسوس تو و سعیـه بی حاصـل تو

  شبی در مـحفلی ذکـر عـلی بود      شنـیـدم عـرفـی این نـکته مـیـگفت

  هزاران اتش اندر پوست داری      نـسوزی گر عـلی را دوست داری

  وگـر مـهر عـلی در دل نـبـاشد      بـسوزی ور زه اهـن پوسـت داری

  برکات ذکر صلوات

  صلوات دعا بر پیامبر و آل پیامبر هست. صلوات یعنی می گوییم خدایا درود و لطف و رحمتت را بر پیامبر و آلش نازل کن و قطعا این دعا مستجاب می شود و پیامبرهم پاسخ می دهند. لذا فرمودند: «مَنْ صَلَّى عَلَيَّ كُلَّ يَوْمٍ أَوْ كُلَّ لَيْلَةٍ وَجَبَتْ لَهُ شَفَاعَتِي وَ لَوْ كَانَ مِنْ أَهْلِ الْكَبَائِرِ» (محدث نوری/ مستدرك الوسائل/ ج5/ ص: 328). کسی که هر روز یا هر شب صلوات بر محمد وآل محمد بفرستد برمن واجب می شود از او شفاعت کنم، و لو گناه کار هم باشد دستش را بگیرم.

  فضیلت و اعمال مخصوص ماه رجب

  روزه گرفتن در ماه رجب سفارش شده است. یک روز روزه گرفتن در ماه رجب به اندازه یک سال ثواب دارد، موجب خوشنودی خدا و دوری از آتش جهنم می شود و دری از درهای جهنم را می بندد. سه روز روزه گرفتن ماه رجب بهشت را بر انسان واجب می کند. رجب اسم نهری در بهشت است که از شیر سفیدتر و از عسل شیرین تر است و برای کسانیست که در این ماه روزه می گیرند. کسی که نماز قضا داشته باشد می تواند نماز مستحبی بخواند. اما کسی که روزه واجب گردنش باشد به فتوای همه مراجع ما روزه مستحبی نمی تواند بگیرد. باید اول روزه قضاء و واجبش را بگیرد. منتهی می توان روزه های قضاء را به نیت روزه قضا در ماه رجب گرفت تا از بهره و ثواب این ایام نصیبی برد. ماه رجب ماه استغفار است. یکی از اعمال رجبی این است که اختلاف در بین ما نباشد. با هر کسی قهر هستید بروید آشتی کنید و الا دعاها و زیارت هایت معلوم نیست که قبول بشوند. صلح و آشتی را خدا و امام زمان خیلی دوست دارند.

  «رَجَبٌ شَهْرُ اللَّهِ الْأَصَبُّ يَصُبُّ اللَّهُ فِيهِ الرَّحْمَةَ عَلَى عِبَادِهِ»  (مجلسی/ بحارالأنوار/ ج94/ ص: 26). رجب را ماه اصب می گویند. دیدید گاها باران رحمت می ریزد و باغ ها و درختان همه و جا را تراوت می بخشد ماه رجب هم ماه رحمت خداست. در این ماه خدای متعال رحمت خودش را بر سر بنده ها می ریزد.

  از اعمال پرفیض و برکت رجب دعاهایی است که در این ماه وارد شده است و هرروز دعاهای خاصی دارد. «الْوَافِدُونَ عَلَى غَيْرِكَ وَ خَسِرَ الْمُتَعَرِّضُونَ إِلَّا لَكَ» (مجلسی/ بحارالأنوار/ ج95/ ص: 389). یعنی ضرر کردند آن هایی که به غیر خدا روی آوردند. آن هایی که از تو چیزی بخواهند به ذلت و قحطی دچار می شوند. «يَا مَنْ أَرْجُوهُ لِكُلِّ خَيْرٍ وَ آمَنُ سَخَطَهُ عِنْدَ [مِنْ ] كُلِّ شَرّ» (شیخ عباس قمی/ مفاتيح الجنان/ ج1/ ص: 137). ای خدایی که برای تمامی خیرها به تو امید دارم. گره های دنیا و آخرت و روحی وجسمی خودم و دیگران و بستگان و مطلق خیرهای عالم را از تو می خواهم. امید دارم همه خوبی های عالم را به من برسانی. برکاتی که در ماه مبارک رمضان و شب های قدر که بهترین شب هاست نصیب انسان می شود شروعش از ماه رجب و شعبان است. آن هایی که در ماه رجب و شعبان مهمان خدا می شوند خودشان را با اعمال خوب شست و شو می دهند قطعا به مهمان خانه ماه رمضان راهشان می دهند. ولی آن هایی که آماده نشده اند معلوم نیست از برکاتی که در شب قدر داده می شود نصیبی داشته باشند. «يا من ارجوه لكلّ خير و آمن سخطه عند كلّ شرّ»  (میرزاجواداقاملکی تبریزی/ ترجمه المراقبات/ ج1/ ص: 134). خدایا من این قدر به تو امید دارم و خوش بین هستم که در هر مصیبت و بلاء و حوادث تلخی امید دارم که به من سخت نگیری و غضب نکنی. بلا تشبیه مثل فرزندی که به اخلاق و صفات پدرش آگاهی دارد و می داند این پدر همه کارهایش را انجام می دهد، همه گره هایش را باز می کند و اگر هر کار بدی هم کند مطمئن است این پدر غضب نمی کند، ترکش نمی کند. هیچ وقت از خانه تردش نمی کند.

  «يا من يعطي من سئله يا من يعطي من لم يسئله» (همان). ای خدایی که هر چه از تو بخواهم می دهی. این مرحله ای است که آن هایی که چیزی بخواهند خدا به آن ها می دهد. بعضی فیض ها و لطف ها و عنایت ها را با دعا و سئوال و درخواست به شما می دهند. یعنی اگر بخواهی به تو می دهند و نخواهی نمی دهند. مثل رزق، حدیث داریم رزق دو نوع است. «الرِّزْقُ رِزْقَانِ رِزْقٌ تَطْلُبُهُ وَ رِزْقٌ يَطْلُبُكَ» (شیخ صدوق/ من لايحضره الفقيه/ ج4/ ص: 376). رزقی که خدا بر سر هر آن نوشته که مال فلان کس است. یعنی این لقمه روزی باید به دهان فلانی برسد. دنبالش برود نرود، کار بکند نکند حتی اگر از آن رزق هم فرار کند (مثل مرگ که اگر از مرگ فرار هم بکنید شما را می گیرد.) آن رزقی که خدا واجب کرده به او می رسد. تقسیم شده است که چه قدر نفس بکشی، آب بخوری. اما رزقی هم هست که بستگی به کار و تلاش شما دارد. یعنی اگر دنبالش رفتی می دهند و اما اگر نرفتی درآن رزق بسته می شود. در حاجت ها و حل مشکلات هم همین طور است. در بعضی ها اگر دعا و التماس بکنی حاجتت رواء یا بلاء دور می شود. اگر هم دعا نکردی چیزی نمی دهند.

  «يا من يعطي من سئله يا من يعطي من لم يسئله و من لم يعرفه تحنّنا منه و رحمة» (میرزاجواداقاملکی تبریزی/ ترجمه المراقبات/ ج1/ ص: 134). بعضی ها هستند نه از خدا چیزی می خواهند، نه نعمت ها را می شناسند، نه در خانه خدا می روند، نه التماس می کنند، نه سجده می کنند اما این خدا مهربان حتی به آن ها هم چیزی می دهد. کسی که نه می خواهد و نه می شناسد حتی برای خدا تره هم خرد نمی کند اما خدا به او هم نظر می کند.

  واجب است در نماز هر شبانه روز حداقل شصت بار رحمان و رحیم را بگوییم. یعنی رحمت عام و فراگیر خدا به همه موجودات رحم و لطف دارد. رحیمیت مخصوص آن هایی است که می آیند ایمان می آورند، استغاثه و التماس می کنند، در خانه خدا را می زنند، اطاعت می کنند، فرمان می برند. اما رحمانیت خدا همه را فرامی گیرد. چه آن هایی که در ختانه خدا می روند و چه آن هایی که در خانه خدا نمی روند.

  کرامات امیرالمومنین علیه السلام در کودکی

  ماه رجب ماه رحمت فراگیر خداست. یکی ازاعمال ماه رجب زیارات رجبیه است. آن هایی که می توانند عمره رجبیه، مدینه، کربلا، نجف بروند (روایات عجیبی داریم که این ماه از متعلق به امیرالمومنین علیه السلام است. سیزده رجب روز ولادت این بزرگوار است. امیرالمومنین ویژه گی های خاصی دارد. تنها شخصیتی است که در عالم درخانه کعبه متولد شده است. هیچ پیامبر و امام و اولیایی این امتیاز و فضیلت را ندارد. عیسی بن مریم هم خودش و هم مادرش شخصیت بزرگواری هستند پیامبر اولوالعظم است، در مجسمه پرنده فوت می کرد تبدیل به پرنده واقعی می شد. ولی وقتی که مادرش حضرت مریم درد زایمان گرفت به او گفتند از خانه خدا بیرون برو. در بیابان زیر درخت خرما زایمان کرد.

  کرامات حضرت قبل از ولادت

  امیرالمومنین علیه السلام شخصیتی است که مادرش می گوید چه قبل از ولادت و چه بعد از ولادت کرامات و معجزات عجیبی از این نوزاد دیدم. یکی از آن کرامات این بود که وقتی دوران حمل آن نوزاد تمام شد آمدم کنار خانه خدا طواف کنم درد زایمان مرا گرفت. پرده کعبه را گرفتم گفتم: خدایا به حق جدم ابراهیم خلیل این وضع حمل را بر من آسان گردان. (این معجزه خیلی مهم است. باید در مقابل دیگران و دشمنان به این امام افتخار بکنیم. به حضرت مریم می گویند از مسجد، از بیت المقدس برو بیرون و زیر درختان وضع حمل کن. در حالی که یک سوره قرآن به اسم این بانو است و تنها خانمی است که اسمش در قرآن آمده حضرت مریم علیه السلام است. و اسم هیچ خانمی در قرآن نیامده اگر هم آمده با اشاره و کنایه است تصریح نیست. افتخار حضرت عیسی این بود که دوست و شیعه امیرالمومنین علیه السلام باشد.) خدا در قرآن می فرماید: هرجا که می خواهید وارد بشوید از در وارد بشوید. «وَ أْتُوا الْبُيُوتَ مِنْ أَبْوابِها» (البقرة: 189). مرسوم نیست که از دیوار بالا برویم یا دیوار بشکافیم و وارد شویم. رکن یمانی همان محلی است که دیوار کعبه شکافته شده است. دقیقا محلی که شکافته شده پشت در خانه کعبه است. یعنی طرفی که در خانه کعبه است پشتش محل شکافته شدن خانه خداست. بیست، سی قدم فاصله است. ولی این مولود و این مادر پیش خدا این قدر عزیزند که به این مادر نگفتند دور بزن از در وارد بشو. به دیوار سنگی شکاف می دهند می گویند از همین جا قدم رنجی کن وارد بشو. سه روز هم در خانه خدا مهمان باش. خیلی کرامت بزرگی است.

  امیرالمومنین علیه السلام در رحم مادر

  مادر بزگوار امیرالمومنین علیه السلام حضرت فاطمه بنت اسد علیه السلام (حضرت فاطمه بنت اسد علیه السلام کنار چهار امام در قبرستان بقیع دفن شده است. پیامبر خدا صلی الله... فرمود: ایشان مادر من هم بود. یعنی در حق من هم مادری کرد. پیامبر این زن عمو را خیلی دوست داشتند. چون در خانه این عمو بزگ شده بودند زن عمو هم در حق پیامبر خیلی مادری کرد.) می گوید من از این نوزاد و مولود آن قدر معجزه در رحم و بعد از تولد دیدم که شگفت آور بود. وقتی که این نوزاد را در رحم داشتم و پیامبر وارد می شد (هنوز پیامبر نبودند چون پیامبر ما سی سالش بود که امیرالمومنین متولد شدند.) این بچه در شکمم به من فشار می آورد که به احترام پیامبر بلند بشوم. وقتی می آمدم کنار خانه خدا طواف بکنم (در دین حضرت ابراهیم علیه السلام هم طواف بود. و چون آن زمان کعبه در اشغال بت پرستان بود در بعضی از جاها بت آویزان کرده بودند.) از نزدیک بت که می خواستم رد بشوم این نوزاد در رحم من آن قدر فشار می آورد که نزدیک بت نروم و از دور طواف خانه خدا را انجام بدهم. یعنی در همان رحم من که بود به من می فهماند که من با بت بدم. کسی که بت های کعبه را در هم شکست کسی جز مولی امیرالمومنین نبود. این شخصیت که خانه خدا را از لوس بت ها و بت پرست ها پاک می کند. و همه مسلمانان عالم مدیون این شخصیت هستند. او بود که جان پیامبر را حفظ کرد. در قلعه خیبر را کند. عمربن عبد ود که همه از او می ترسیدند و هیچ کس در مقابلش قد بلند نکرد برود بجنگد ولی مولی با یک ضربت پاهایش را قطع کرد و او را از بین برد. ما همه مدیون زحمات این شخصیت هستیم. در واقع قبله و کعبه را امیرالمومنین علیه السلام احیاء کردند.

  کرامات حضرت بعد از ولادت

  وقتی که آقا به دنیا آمدند طبق رسومات که دست های نوزادان را می بستند دست های آقا را درقنداق می بستند. اما فاطمه بنت اسد می فرماید: هرچه قدر هم که محکم تر می بستیم این نوزاد تکان می داد بازمی کرد پاره می کرد. می رفتم یک بند محکم تر می آوردم دوباره پاره می کرد بعد از شش بار که این جریان تکرار شد مولی امیرالمونین نطقش باز شد به صدا آمد فرمود: مادر این دست های مرا نبند من با این دست ها می خواهم در خانه خدا تضرع بکنم دعا بکنم. این دست ها بستنی نیستند. (خدا لعنت کند کسانی را که این دست ها را بستند و اهانت کردند. به خود این بزرگوار و همسر بزرگوارش اهانت کردند.)

  بچه که به دنیا می آید چشم هایش دوسه روز اول بسته است. گاهی باز می کند تاخرده خرده با این طبیعت وعالم آشنا بشود. وقتی امیرالمومنین به دنیا آمدند طبق همه نوزادها چشمانش بسته بود. گنداقه را دست به دست می دادند شاد باش و تبریک می گفتند. پیامبر آن موقع سی سالشان بود وقتی قنداقه بچه را به دست پیامبر دادند مولی چشمانش را باز کرد به جمال حضرت علیه السلام محمد نگاه کرد و زبان فصیح و بلیغ گفت: ای پیامبر بخوانم توراتی که بر موسای کلیم الله نازل شده، انجیلی که بر عیسای روح الله نازل شده، بخوانم قرانی که بعدا بر شما نازل می شود. «اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ  الَّذِينَ هُمْ فىِ صَلَاتهِمْ خَاشِعُونَ» (سورة المؤمنون: 1،2). پیامبر سی سالش بود و ده سال دیگر در چهل سالگی به پیامبری مبعوث می شد. قرآنی که بعدا بر پیامبر نازل می شود حضرت امیر روز اول تولد تلاوت کردند. حضرت پیامبر علیه السلام فرمودند: «یاعلی قَدْ أَفْلَحُوا بِكَ»(مجلسی/ بحارالأنوار/ ج35/ ص: 2). به وسیله شما رستگار شدند. یعنی وسیله رستگاری مومنین حضرت امیر علیه السلام است. محور عالم اهل بیتند. محور عالم امیرالمومنین و بچه ها و همسرش حضرت زهراء هستند.

  چرا امیرالمومنین علیه السلام تنها مولود کعبه است؟

  جرجرداق مسیحی یک دانشمنده مسیحی است که پنج جلد کتاب در باره مولی علی علیه السلام  به نام صوت العدالة الانسانیه نوشته است. دانشمند مسیحی درباره امام ما شیعیان پنج جلد کتاب نوشته است. ایشان بعد از انقلاب به شهر قم آمدند و علماء و بزرگان از ایشان پذیرایی کردند. در جلسه ای که بزرگان بودند ایشان این سئوال را مطرح کردند که چرا امیرالمومنین علیه السلام تنها شخصیتی است که در خانه خدا متولد شده است. چرا هیچ پیامبر و امامی یا حضرت صدیقه کبری این شرافت را نداشتند که در خانه خدا متولد بشوند. این سئوال را این دانشمند مسیحی کرد. گفت به نظر شما چه می رسد. این کار خدا چه پیامی دارد. جواب هایی دادند  که مثلا خدا می خواهد بگوید خانه من را این شخص حفظ خواهد کرد. این شخصیت بت های کعبه را در هم می شکند و خانه کعبه را از لوس بتها و بت پرستی ها و مشرکین پاک می کند. این شخصیت است که قرآن پیامبر را حفظ می کند. دین خدا راحفظ می کند. لااله الالله را در عالم به ظهور می رساند. مظهر اسماء و صفات خداست.

  به پـرده بود جمـال جمـیل عزوجل      به خویش خواست کند جلوه به صبح ازل

  چوخواست آنکه جمال جمیل بنماید      علـی شـد این  خیـرالـکلام  مـاقـل  و دل

  *********

  حجاج به بیت خالقه لم یزلی      خواندند خدای خویش به آواز جلی

  گفتند: خدایا ما می خواهیم جمال تو را ببینیم. اسماء و صفات تو را مشاهده بکنیم.

  آن قدردرخانه حق کوبیدند تا آنکه     سراز خانه  برون کرد علی بود

  یعنی حضرت علی تمام نمای خداست. تجلی صفات و اسماء خداست. به قول شهریار که در این زمینه می گوید:

  دل اگر خدا شناسی همه دررخ علی بین      به علی شناختم من به خدا قسم خدا را  

  خدا خالقی است که شخصیتی مثل حضرت علی می آفریند که مظهر العجائب وغرائب است. بزرگان ما در جواب دانشمند مسیحی به این دانشمند مسیحی گفتند که خودت مسیحی هستی چرا درباره حضرت عیسی کتاب ننوشتی ولی درباره حضرت علی پنج جلد کتاب نوشتی؟ و دلت می خواهد برای زیارت به نجف بروی؟ جواب داد برای این که حضرت عیسی مظلوم نبود ولی امام شما مظلوم بود. حقش را ضایع کردند. آن طور که باید به عالم معرفی بشود معرفی نشده است.

  آقای جر جرداق مسیحی در پاسخ این سئوال که چرا حضرت علی تنها شخصیتی است که در خانه خدا متولد شده گفت: جواب های شما قشنگ است. ولی یک جواب قشنگ تری در ذهن من هست که هیچ کدام از شما آن را بیان نکردید. به نظرمن کعبه قبله مسلمان هاست. شما مسلمان ها باید در هر شبانه روز حداقل پنج تا نماز رو به قبله بایستید. حاجی های می روند دور این خانه کعبه طواف می کنند که اگر طواف نکنند حجشان قبول نیست. تا روبه قبله نماز طواف نساء نخوانند خانمشان برایشان حلال نمی شود. یعنی هر کجای دنیا اگر کسی هست باید رو به این خانه و سمت و سو بایستد سجده ورکوع و نماز بخواند. کعبه می تواند برای ما راهنما باشد، دلیل و امام و رهبر ما باشد. می تواند راه رسم زندگی را به ما نشان بدهد. خدا به همه عالم و مسلمین که کعبه را قبول دارند می گوید مقتدا و امام و رهبر و اسوه و القوی شما آن شخصیتی است که در خانه خدا متولد شده است.

  کعبه یک سنگ سیاهی است که ره گم نشود      حاجی احرام دگر بند ببین یار کجاست

  ثواب زیارت آقا علی بن موسی الرضاعلیه السلام

  شخصی به امام جواد علیه السلام گفت: من وضع مالیم خوب بوده خانه خدا رفتم کربلا و نجف و کاظمین رفتم. آمدم با شما مشورت کنم امسال هم مکه و نجف و کربلا بروم یا بار سفرببندم به زیارت پدر بزرگوارتون آقا علی بن موسی الرضا علیه السلام بروم. امام جواد علیه السلام فرمود: زیارت پدرم بروی ازهمه این ها افضل هست. در بعضی روایات آمده ثواب زیارت آقا علی بن موسی الرضا علیه السلام  برابرهفتاد حج قبول شده است. و در بعضی روایات داریم که ثوابش برابر با هفتاد هزار حج قبول شده است.

  خدایا تو را به مولود کعبه به آقا امیرالمومنین علیه السلام قسم می دهیم در فرج فرزندش تعجیل بفرما. خدایا به حق علی بن ابی طالب دل امام زمان را به مژده ظهورش شاد بفرما. خدایا ازبرکات ماه رجب همه ما را بهره مند بگردان. ما عاق امام زمان و اهل بیت قرار مده. دعاهای مخصوص امام زمان را در حق ما مستجاب بفرما. مقام معظم رهبری، علماء و جوانانمان را در سایه امام زمان حفظ بفرما. به مریض های اسلام لباس عافیت بپوشان.

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :